Csibebuli:
október 19.
Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap:
október 26.

Tanévkezdő tanulmányi kirándulás a gimnáziumban

Szeptember 12-én gimnáziumunk tanulói és tanárai tanulmányi kiránduláson vettek részt. Eredeti célunk Hollókő ófalujának megtekintése és az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület megismerése lett volna. Sajnos az idő csak a tervezett program első részét engedte megvalósítani. Székesfehérvárról már szakadó esőben indultunk, s a rossz idő elkísért bennünket Hollókőre is. Bár esett az eső, mi azonban kitartóan bejártuk a települést: megtekintettük a katolikus templomot, a tájházat, Hollókő névadó középkori várát és a falu gyönyörű, védett házait. Erőnk eddig tartott, a folytatásban rákényszerültünk útitervünk megváltoztatására. Tartottunk tőle ugyanis, hogy a szabadtéri régészeti park az esőtől járhatatlanná vált. Visszafordultunk Gödöllőre, hogy meglátogassuk a Grassalkovich-kastélyt.

A főúri rezidenciát Grassalkoch I. Antal alakította ki a 18. században, ekkor volt a kastély vendége többek között Mária Terézia is. A későbbiekben az épületet a magyar állam megvásárolta, és Ferenc Józsefnek és családjának adományozta. Ekkor élte a kastély második fénykorát. A 20. században Horthy-kormányzó és családja egyik tartózkodási helyéül szolgált, majd a Rákosi korszakban szociális otthonná alakították át. A kastély viszontagságos sorsáról érzékletesen számol be a kastélytörténeti kiállítás: korabeli tárgyak, dokumentumok és fényképek teszik átélhetővé az elmúlt évszázadokat. Öröm volt megtapasztalni, hogy a 2. világháború utáni évtizedekben szomorú sorsra jutott épületegyüttes ma újból barokk szépségében pompázik.

Bár az időjárás megnehezítette napunkat, mégis elmondhatjuk, hogy ez hangulatunkra nem nyomta rá bélyegét, és az út során sokat tanultunk a magyar történelemről és néprajzról.