Tavaszi szünet:
április 9-14.

Ismét a budapesti Katona József Színházban jártak a gimnazisták

gimi szinhaz 0001Színházbérletünk harmadik előadására február 12-én került sor. Haneke A fehér szalag című művét néztük meg ezúttal. A színház Haneke forgatókönyve alapján vitte színre a darabot Ascher Tamás rendezésében. A német szerző saját forgatókönyve alapján készítette filmjét, ugyancsak A fehér szalag címen. A film 2009-ben Golden Globe-díjat kapott a legjobb idegen nyelvű film kategóriában. Haneke Münchenben született, ma Bécsben él és tanít a Bécsi Filmművészeti Akadémián. Bécsben a nyolcvanas években látta Ascher Tamás rendezésében az ott vendégszereplő Katona József Színház Három nővér előadását. Olyan nagy hatással voltak rá a látottak, hogy 2019-ben engedélyezte az általa írt forgatókönyv alapján a budapesti előadást.

A történet 1913-ban játszódik egy északnémet főúri birtokon. Nagyszabású tabló ez az 1910-es évekből. Az akkori társadalom majdnem minden rétege megjelenik a történetben, a szegényparasztságtól a báróig. A felnőttek és gyerekek közötti viszonyt modellezi, a hagyomány megtartó és ugyanakkor megnyomorító erejét, s a megújulás lehetetlenségét. Az előadás nyomasztó, elgondolkodtató, hideg, kíméletlen látlelet. A színészek játéka ezúttal is nagyszerű. Kiemelkedőt nyújtott az este folyamán Bezerédi Zoltán és Fullajtár Andrea.
Diákjaink feszült figyelemmel követték az egyszerűnek egyáltalán nem mondható darabot.