A nyolcadik évfolyam ballagása:
június 14. 10 óra
Tanévzáró ünnepély:
június 20. 17 óra

„Frankó Fraknó”

frakno 00001A gimnázium őszi kirándulását október 18-án tartottuk. Idén Ausztriába utaztunk, a burgenlandi Fraknó várát látogattuk meg. Esterházy Péter íróval egyetértettünk, Fraknó frankó.

Utazásunk célja az volt, hogy megismerjük az Esterházyaknak a magyar határhoz közel eső ősi várát. A gimnáziumi történelem, magyar és ének-zene órákon felmerül a jeles arisztokrata család neve, ennek ellenére keveset tudunk a családról és hozzájuk kötődő kulturális emlékekről. Az Esterházyak a várat 1622-ben kapták az uralkodótól, az épület azóta is a család hercegi ágának tulajdonában van. Az Esterházy alapítványnak köszönhető, hogy a vár rendkívül jó állapotban várja a látogatóit. A történelem viharai is elkerülték az épületet és kincseit, így napjainkig megőrződött a fegyvertára, a konyhája, belső díszudvara, a termek berendezése és a család kincstára. Mindezeket a kulturális látnivalókat magyar nyelvű idegenvezetéssel volt szerencsénk megtekinteni.

Délután a programunk Kismartonban folytatódott. Belvárosi sétánk során megcsodáltuk az Esterházy kastélyt, és felkerestük a város Haydn emlékeit. A Hegyi templomban, Haydn mauzóleumánál felidéztük a híres zeneszerző életútját és az őt alkalmazó hercegi család történetét, valamint a zeneszerző fő mecénásának alakját, Esterházy Fényes Miklóst. Ezt követően meglátogattuk Haydn kismartoni lakóházát, ahol a nagy művész 1766-tól 12 évig lakott. Személyes tárgyai mellett megtekintettük Haydn zongoráját és néhány művének eredeti kottáját. A város hangulatos sétálóutcáján sok minden idézi ma is az Esterházyakat és Haydnt.

A rendkívül kellemes őszi időjárás, a táj szépsége és a sok kulturális látnivaló egyaránt emlékezetessé tették az idei gimnáziumi kirándulásunkat.